Alergia na prach


Prach je ďalší známy alergén. Prach môže dráždiť dýchanie aj u zdravého človeka, to je prirodzené. V skutočnosti však alergia na prach nie je alergiou „na prach“. Prach sa totiž skladá z drobných čiastočiek rôzneho pôvodu. Môže ísť o zvyšky zoschnutej kože, časti textilu, plesne, časti rozpadnutých tiel mŕtveho hmyzu, roztočov, výkaly roztočov… V skutočnosti je teda človek alergický na konkrétnu časť prachu. Najčastejšie sú to roztoče.

Alergie
Alergie

Prach je alergén, ktorý sa prenáša vzduchom, takže nebezpečný je hlavne ak je vo vzduchu zvírený. Ak sfúknete prach usadený zo skrinky, budete ho asi aj vidieť v ovzduší. Tieto veľké čiastočky prachu však nebývajú zdrojom alergie, skôr dráždia na kašeľ. Zákernejšie sú tie najmenšie prachové častice, ktoré neraz ani nevidieť voľným okom. Sú mimoriadne ľahké a tak sa vznášajú v ovzduší aj potom, čo si myslíte, že prach sa už dávno „usadil“. Tieto malé čiastočky sú nebezpečné aj preto, že ľahko preniknú aj veľmi hlboko do pľúc.


U nás najčastejším alergénom je domáci prach. Budeme sa venovať predovšetkým tomuto druhu prachu, aj keď na niektorých pracoviskách môže byť tiež prach – ten však máva odlišný charakter. Tiež môže spôsobiť alergiu.


Domáci, alebo bytový prach obsahuje rozpadnuté telá roztočov a ich výkaly. Okrem toho môžu byť súčasťou prachu časti srsti mačiek, psov, perie vtákov – ak máte domácich maznáčikov, produkujú čiastočky, ktoré sa stávajú súčasťou ovzdušia, ktoré vdychujete. Ak ste na také zviera alergickí, domáci prach bude pre vás zdrojom ťažkostí aj potom, čo zvieratka dáte preč z bytu. Niekedy aj rok po tom… Viac


Pomocou biorezonančnej terapie je možné Vašu alergiu na prach diagnostikovať a následne odstrániť. Tým sa zbavíte nepríjemných príznakov, ktoré Vám komplikujú život. Potrebných je viac sedení, ktorých počet vždy záleží na konkrétnom prípade.

Najčastejšou „alergiou na prach“ je alergia na súčasť prachu – roztoče. Sú to drobné, okom neviditeľné článkonožce, ktoré sú súčasťou našich domácností. Roztoče, ktoré sú hlavným „vinníkom“ alergických reakcií sa živia odpadom ľudského tela – šupinkami kože. Najviac ich je tam, kde sa zdržiavate dlhšie a je tam zároveň aj vlhko – predovšetkým v posteli a na kreslách. Gram prachu z postele môže obsahovať až tisícky roztočov.

Ten, kto je alergický na roztoče a presťahuje sa na hory, zbaví sa ťažkostí


Roztoče spôsobujú mnohé alergické prejavy, okrem nádchy sú častým dôsledkom zápal spojiviek, opuch očí, ekzémy a pri dlhodobom pôsobení aj astma. Príznaky alergie na roztoče budete pozorovať po celý rok. Zhoršiť sa môžu v období, keď je vlhko – na jeseň a v zime. Roztoče nemajú radi sucho a zimu. Preto treba spálňu ráno dôkladne vetrať a posteľ nechať odokrytú, aby sa vysušila od potu a vlhkosti. Roztoče sa nevyskytujú v nadmorskej výške nad 1200 metrov nad morom.

Ak trpíte alergiou na roztoče, mali by ste proti nim bojovať. Vetrajte tak často, ako je to možné. Za zváženie môže stáť použitie práčky vzduchu. Vhodné je kúpiť si špeciálne obliečky na posteľ, ktoré neprepustia roztoče. Pravidelne a často perte posteľnú bielizeň, často vetrajte spálňu. Dbajte, aby vaša spálňa bola suchá. (Preč zdroje vlhkosti, ako sú kvetiny, akvárium, sušiak na bielizeň.) Matrace, periny, aj vankúše kupujte len zo špeciálnych syntetických materiálov.

Ideálne je, ak sa dajú prať najmenej na 60 stupňov a perte ich raz mesačne.

Pre alergika sa nehodí vybavenie z prírodných materiálov (perie, vlna, konský vlas, flanel, hrubé prikrývky, kožušina). Obliečky zo špeciálnych materiálov sú síce drahé, ale ak ste alergickí, na tomto vybavení nešetrite. Matrace raz za týždne dôkladne vysávajte. V byte alergika nemajú byť žiadne prach zachytávajúce materiály, ako koberec, ťažké závesy. Treba ich odstrániť. Na podlahy u alergika patrí linoleum, parkety, alebo iná, vodou umývateľná podlahovina.


Tip:

Ak vonku mrzne, vyneste na niekoľko hodín všetky periny a matrace. Mráz roztoče zabíja. Matrace i periny vymieňajte za nové raz za 5 rokov, najneskôr však raz za 10 rokov.

To sa týka aj plyšových hračiek pre deti. Alergické dieťa nemá mať žiadne plyšové hračky. Sú lapačom prachu a roztočov. Ak sa nedá inak, pravidelne nechajte obľúbenú plyšovú opičku svojho dieťaťa prenocovať v mrazničke. Zabijete tak roztoče. Hračka síce nebude bez alergénov, ale aspoň nebude životnou pôdou pre ďalšie.


Keď upratujete vysávaním, používajte kvalitný vysávač so špeciálnymi filtrami, ktoré zachytia práve tie najmenšie čiastočky prachu. Staré vysávače odstránia len hrubý prach a pre alergika najnebezpečnejšia zložka prachu preletí filtrami nazad do miestnosti, kde sa roky hromadí, akokoľvek usilovne budete vysávať. Alergik počas vysávania (ani vysávačom so špeciálnym filtrom!) nesmie byť v byte. Bielizeň a oblečenie nesušte von, ale v miestnosti. Zníži sa tým množstvo alergénov, ktoré sa zachytia v textile. Nesušte ich však v spálni.